Olga Chajmová Holcová

olga-chajmova-holcova-kontakt

Můj příběh

Malba, můj druhý jazyk

Narodila jsem se v České republice, část dětství jsem ale prožila v Rusku a Bosně a Hercegovině. Malování mě bavilo odmalička, vedla mě k němu maminka, která se ve volným čase věnuje olejomalbě. Cestování, zvykání si na nová místa a poznávání nových kultur mě ovlivnilo v mém životě asi nejvíce. Malování se pro mě tak stalo nedílnou součástí k vyjádření mých pocitů, pro která se občas hledají těžko slova v cizím, ale i v tom rodném jazyce.

Umění jako povolání

Vystudovala jsem obor sociální služby, následně jsem se živila jako překladatelka a nakonec jsem zakotvila v jedné větší firmě. Kancelářská práce mě však nenaplňovala, a až s narozením mých dětí jsem získala odvahu se naplno věnovat své vášni, tedy malování.

Svou tvorbu jsem zpočátku sdílela pouze s rodinou a blízkými přáteli, a teprve na základě prvních  pozitivních ohlasů jsem se rozhodla svou práci ukázat i na sociálních sítích. Během pár měsíců sdílení mé práce mě nezávisle na sobě oslovily dvě americké galerie.

Obrazy, které maluji

Díky vzpomínkám na poválečné Sarajevo si uvědomuji, že život má svou odvrácenou tvář. Zároveň mě léta v rutinních zaměstnáních utvrdila v tom, že do života je třeba vnášet kousek něčeho radostného, pěkného. Kousek umění, který všednost naruší, povznese. A proto maluji.

Zkouším nové techniky, materiály, motivy a styly. Snažím se neustále vyvíjet, posouvat a skrze malbu vyjádřit svá témata a tak trochu i své vidění světa. Každý můj nový obraz je originál s novým tématem.

Aktuálně se soustředím na tvorbu struktur za použití různých materiálů – např. akrylu, vosku, epoxidové pryskyřice, modelovací pasty, skla, zlatých lístků, krystalů a kamenů.

Na webu můžete najít různé kolekce podle barev nebo použitých materiálů.

Z čeho při malbě vycházím a co mě inspiruje

Můj tvůrčí proces vychází nejen z rodinné historie, ale je také podstatně ovlivněn hudbou a mými aktuálními a od rutiny odtrženými náladami.

Ze známých malířů mě nejvíce oslovuje tvorba Gerharda Richtera a také Františka Kupky. Z nejslavnějších obrazů mě odjakživa baví Výkřik od Edvarda Muncha, zakladatele expresionismu, jehož styl je mi blízký stejně jako abstrakce.

Ráda sleduji moderní umělce a umění obecně – přes sochařství, architekturu či fotografy. Je důležité se v dnešní době vzájemně podporovat, avšak držím se svého stylu a neustále se snažím ho zdokonalovat.

Pokud najdete v mých kolekcích obraz, který byste rádi měli ve své sbírce, neváhejte mi napsat.

Olga & média

Diafano Magazine 02/2020